Pytania zadane w czasie audycji z 12.06.2011:
1. Kościół naucza, i my w to wierzymy, że Bóg Ojciec z miłości do nas ofiarował swojego Syna w celu wykupienia nas od kary za grzechy. Przecież jednak to wykupienie odnosi się do kary za przekroczenie praw ustanowionych i w kompetencji Pana Boga. Więc Pan Bóg składa ofiarę za przebłaganie samego siebie. Czy można to wyjaśnić?

2. Wg. nauki Kościoła cała męka i cierpienia Pana Jezusa była niepotrzebna i wystarczyłaby kropla krwi Jezusa aby dokonać odkupienia ludzkości. Tłumaczy się jednak tę wielką Mękę jako dowód Miłości. Jeśli mam naśladować Pana Jezusa, czy wobec tego np. kupując mamie prezent, jako dowód miłości, nie powinienem żądać od sprzedawcy podniesienia ceny prezentu czy nawet jej zwielokrotnienia bo chcę to kupić komuś umiłowanemu?

3. Kara odkupieńcza za kogoś. Czy poniesienie jej za kogoś niewinnego ma sens?

4. Pan Jezus na krzyżu przekazał swoje obowiązku św. Janowi w stosunku do Matki i odwrotnie. Czy odniesienie tego do całej ludzkości nie stanowi pewną nadinterpretację?

5. Czym był związek Najświętszej Maryi Panny ze św. Józefem?

6. Jaka jest różnica między świętym a błogosławionym?

7. Jestem w ciąży. Ze względu na zagrożenie poronieniem nie współżyjemy z mężem. Zauważyłam, że mąż ogląda filmy erotyczne i to zapewne kończy się masturbacją. Ona zapewnia mnie, że to naturalne i że mnie kocha. Czuję się zdradzona. Proszę o poradę.

8. Para młodych ludzi, którzy chcą spędzić ze sobą całe życie ale zakłada, że nie chce mieć dzieci i nie chce ze sobą współżyć bo chcą poświęcić się Kościołowi, ludziom. Czy mogą oni zawrzeć ślub kościelny?

9. Dostaję maile o treści religijnej ale które na końcu mają charakter tzw. „łańcuszków szczęścia” (np. wyślij do 20 znajomych a spotka cię szczęście). Co mam z nimi zrobić?

10. Często w odpowiedziach na forach katolickich jest sugestia żeby skonsultować odpowiedź z księdzem w realu. Co zrobić kiedy księża udzielają odpowiedzi sprzecznych na danych temat?

11. Czy odpusty są istotne?

12. Czy decyzje/zarządzenia biskupa danej Diecezji powinniśmy zawsze wypełniać?

13. Co zrobić w sytuacji gdy np. na uroczystości bierzmowania są ludzie, którzy są innych wyznań lub nie są w stanie łaski uświęcającej i idą do Komunii św.?

14. Czy z osobami duchownymi można być na „Ty”?

15. Czy poziom świadomości i zachowania dzieci pierwszokomunijnych, przygotowania tych dzieci i ich rodziców nie powinno być argumentem do przesunięcia wieku dzieci w którym przystępują do pierwszej Komunii św.?

16. Jeśli podczas snu dochodzi do masturbacji czy jest to grzech i czy powinnam się z tego spowiadać?

17. Jeśli oglądam film ze sceną erotyczną to czy jest to grzech?
18. Czy podejmując pracę w laboratorium kliniki zajmującej się m.in. zapłodnieniami In Vitro mam grzech?

19. Jakie cechy charakteru i osobowości powinno mieć powołanie?
20. Czy myśli o życiu w bezżeństwie mogą pochodzić od Złego?
21. Czy możliwe jest nagłe powołanie w wieku dwudziestu kilku lat u człowieka żyjącego dotychczas w grzechu?
22. Czy ksiądz ma obowiązek, przynajmniej w niedzielę, odprawić mszę św.?

23. Do jakiego wieku można wstąpić do seminarium?

24. Proszę o przybliżenie tematyki wstawiennictwa.

25. Czy korzystanie z medycyny niekonwencjonalnej (np. akupunktura) jest zgodne z nauką Kościoła?